Hogy mit esznek a vegánok? Megnyugtatlak: A híreszteléssel ellentétben a vegánok nem füvet legelnek, és még csak nem is csak répát és salátaleveleket rágcsálnak. És nem is csak paradicsomos tésztán élnek. Bár én is nagyon szeretem a répát és a zöld leveleket is és olykor a paradicsomos tésztát is megkívánom 🙂

Ha valaki igazán ért a vegán konyhához, és igazán finom vegán ételeket tud készíteni, az nagyon élvezi a vegán ételek elfogyasztását is 🙂

Ha szeretnéd többet tudni arról, hogy mi az a vegán, akkor olvass tovább itt: Veganizmus 5 pontban – Mi az a vegán és kik azok a vegánok?

Ebből a cikkből azt tudhatod meg, hogy mit eszik egy vegán. Azokat a legfontosabb ételeket és élelmiszereket nézzük meg, amelyeket vegánként elfogyaszthatsz ill. vegán vendégednek feltálalhatsz.

Ha biztosra akarsz menni, olvasd el a Mit nem esznek a vegánok? cikkemet is, amelyben még több hasznos tippet találsz többek között a bevásárlásra vonatkozóan is.

Mit esznek a vegánk?

Megnyugtatlak: a vegánok nem legelnek kecske módjára, sőt, nem is csak paradicsomos tésztán élnek 🙂

A vegánok röviden összefoglalva növényi eredetű ételeket fogyasztanak. A következő pontokban azon megyünk végig, hogy pontosan mit eszik egy vegán.

1. Mit esznek a vegánok? – Zöldség és gyümölcs

A vegánok mindenféle zöldséget és gyümölcsöt szívesen elfogyasztanak, így ezzel soha nem nyúlhatsz mellé.

A közismert zöldségek mellett idetartozik a gomba és a zöld levelű zöldségek is, mint például a salátafélék, a spenót, sóska, mángold, fodros kel, kelkáposzta stb. A leveles zöldségek igazi vitamin- és ásványi bombák és – amit kevesebben tudnak – szuper jó fehérjeforrások is.

TIPP: A legjobb, ha friss és idénynek megfelelő gyümölcsöt és zöldséget választasz: azaz olyan gyümölcsöt és zöldséget, aminek éppen szezonja van. Ez alól a folyamatosan kapható déligyümölcsök mint a banán, narancs és a citrom jelentenek kivételt (bár ezeknek is van főszezonja).

Jó magam élek-halok a friss gyümölcsökért és zöldségekért, így különösen hálás vagyok, ha valaki ezzel kínál. A friss gyümölcs számomra nagyszerű desszert is. A befőtteket nem szeretem, de ez személyes preferenciám, lehet hogy más vegán szereti 🙂 A zöldségeket szintén frissen fogyasztom a legszívesebben. A mirelit vagy szétfőzött zöldségek nem tartoznak a kedvenceim közé.

Mit eszik egy vegán?

2. Mit esznek a vegánok? – Gabonafélék

A vegánok gabonaféléket, gabonaliszteket és gabonapelyheket is fogyasztanak. Van olyan vegán, aki gluténmentesen is étkezik, de ez nem minden vegánra igaz. Ha nem vagy gluténérzékeny, akkor bármilyen gabonát választhatsz, ami kedvedre van. Ha vegán vendéged érkezik, érdemes előtte megkérdezned, hogy gluténérzékeny-e.

  • Gluténtartamú gabonák, gabonalisztek, gabonapelyhek: búza, tönkölybúza, árpa, zab, rozs
  • Gluténmentes gabonák, gabonalisztek, gabonapelyhek: rizs, köles, hajdina, kukorica, amaránt, quinoa, cirok (kapható gluténmentes zab is, de ezt nem fogyaszthatja bárki)

TIPP: A gabonákból jobb, ha a teljes értékűt választod. A teljes kiőrlésű lisztek sokkal értékesebbek a finomliszteknél.

Mivel szerencsére én nem vagyok gluténérzékeny, a teljes kiőrlésű kenyeret és sütiket részesítem előnyben.

Mit esznek a vegánok?

3. Mit esznek a vegánok? – Hüvelyesek

A hüvelyesek nagyszerű fehérjeforrások és így húshelyettesítők,  és nagyon értékes összetett szénhidrátokat is tartalmaznak.

Ide tartoznak:

  • bab (gyöngybab, lóbab, Kidney bab stb.)
  • lencse (zöld lencse, vöröslencse stb.)
  • szójabab: tofu, tempeh, szójakocka
  • zöldborsó, feles borsó, csicseriborsó

TIPP: A hüvelyesektől puffasztó hatásuk miatt sokan tartanak. Érdemes tudnod, hogy ez csak az étrendi átállás elején jellemző és általában 2-3 héten belül elmúlik. Ha többet szeretnél tudni a témáról olvasd el a Vegán étrend előnyei című cikkemet is.

Mit esznek a vegánok?

4. Mit esznek a vegánok? – Olajos magvak, diófélék

Az olajos magvak és diófélék nagyon értékesek táplálkozási szempontból, fontos ásványianyag- és fehérjeforrások.

Ide tartoznak: dió, mandula, mák, kesudió, szezámmag, lenmag, kendermag stb.

TIPP: Az olajos magvakat fogyasztani sokkal egészségesebb, mint a belőlük kinyert olajokat.

Mit esznek a vegánok

5. Mit esznek a vegánok? – Növényi tej, joghurt, tejszín, tejföl, sajt

Egyre többféle növényi alapú tejhelyettesítőhöz lehet hozzájutni, amelyeket tehéntej (esetleg kecsketej) helyett rizsből, szójából, mandulából, kókuszból, zabból stb. állítanak elő. Néhány példa:

  • Növényi italok („növényi tej”): rizstej, szójatej, zabtej, kókusztej stb.
  • Növényi tejszín: rizstejszín, zabtejszín, szójatejszín, kókusztejszín, mandulatejszín stb.
  • Növényi joghurt: szójajoghurt, kókuszjoghurt stb.
  • Növényi tejföl: szójatejföl
  • Növényi sajt: egyre többfélét lehet kapni, érdemes kipróbálnod, melyiknek tetszik a leginkább az íze és az állaga.

TIPP: A vegán tejhelyettesítők fogyasztása ízlés kérdése. Ha továbbra is vágysz a sajtra, akkor a növényi sajt jó megoldás. Ugyanakkor mindig nézd meg, hogy mit tartalmaz az adott termék! A vegán felirat még nem jelenti automatikusan, hogy az adott termék egészséges is!

Mit eszik egy vegán?

6. Mit esznek a vegánok? – Növényi zsiradékok

A vegánok az állati eredetű zsírok helyett (disznózsír, kacsazsír stb.) növényi zsiradékokat fogyasztanak.

Ide tartoznak:

  • étolajok: napraforgó étolaj, olívaolaj, lenmagolaj, kendermagolaj, mákolaj, szezámolaj stb.
  • kókuszolaj (kókuszzsír) stb.

TIPP: A túl zsíros ételek semmilyen formában nem egészségesek, akkor sem, ha a zsiradék növényi eredetű!

7. Mit esznek a vegánok? – Növényi zselésítők

A vegánok nem fogyasztanak állati eredetű zselatint, ehelyett a növényi zselésítőket választják:

Ide tartoznak: pl. pektin, agaragar

TIPP: Ha cukrászsüteményt veszel, kérdezd meg mindig, hogy mi van benne!

Mit esznek a vegánok?

Mit esznek a vegánok? – Összefoglalás

Mivel a vegánok növényi eredetű ételeket fogyasztanak, a vegán étrend nem tartalmaz állati eredetű összetevőket, azaz húst, tejterméket, tojást stb.

Valószínűleg ez az a pont, ami gondot okozhat a számodra. Bár már tudod, hogy mit eszik egy vegán, de érdemes azzal is tisztában lenned, hogy mit nem. Bizony kellemetlen meglepetések érhetnek, ha nem szoktad ellenőrizni a bevásárolt alapanyagok és élelmiszerek címkéjét.

Ha szeretnéd, hogy az étel valóban csak növényi eredetű hozzávalókat tartalmazzon, akkor tudatosan kell az alapanyagokat összeválogatnod és vásárolnod. Ehhez itt találsz segítséget: Mit nem esznek a vegánok?

Remélem, a cikk kielégítette a kíváncsiságodat, ill. kicsit biztosabb lábakon állsz a vegán étkezéssel kapcsolatban.

Ha kedvet kaptál a vegán ételek kipróbálásához, nézz körül itt: Vegán receptek. Ha személyesen, saját ízlelőbimbóiddal szeretnéd megtapasztalni, hogy milyen csodafinom, ugyanakkor egészséges vegán ételeket és sütiket lehet készíteni, gyere el egyik szuper főzőtanfolyamomra!