Diétás Eszterházy-torta recept: az eredeti Eszterházy-torta reform módon, azaz liszt nélkül (gluténmentes torta), csökkentett zsírtartalommal, cukor nélkül, természetes alapanyagokból, sok-sok dióval.

Még az Eszterházy-tortát is el lehet készíteni egészségesebben. Fehér (finomított) cukrot csak a torta tetején használt étcsokoládé és fehér csoki tartalmaz kis mennyiségben.

Ez a torta igazi kihívást jelentett. Először a recept újragondolása, majd pedig az elkészítése. Mivel elég sok buktatója van ennek a tortának, úgy gondoltam, hogy a lehető legrészletesebben írom le recept elkészítését, hogy biztos sikerrel járjon az is, aki kevésbé gyakorlott a tortasütésben. Kicsit időigényes, de megéri a fáradtságot.

Diétás Eszterházy-torta

  • Tortaforma mérete: 24 cm

Diétás Eszterházy-torta hozzávalók

Tortalapok az Eszterházy-tortához (5 db):

  • 10 db tojásfehérje
  • 300 g darált dió
  • 150 g nyírfacukor (xilit)
  • csipet só
  • 25 g nyílgyökérliszt/keményítő

Krém az Eszterházy-tortához:

  • 10 tojássárgája
  • 12 dkg nyírfacukor (xilit) vagy 17 dkg eritrit
  • 60 g darált dió
  • 150 g vaj
  • 10 g zselatin
  • 500 ml tej
  • 50 ml víz

Eszterházy-torta díszítéséhez:

  • 100 g min. 70%-os étcsokoládé + 1 ek étolaj
  • 30 g fehér csoki + 1 tk étolaj
  • 40 g darált dió

Eszterházy-torta elkészítése

Eszterházy-torta krémjének elkészítése:

A krém időigényes abból a szempontból, hogy a zselatin működését is be kell várnunk, a híg krémmel ugyanis nem tudjuk betölteni a tortát. Így érdemes a krémmel kezdenünk a tortasütést.

  1. A tejet feltesszük forrni.
  2. A tojássárgákat a cukorral kézi mixer segítségével habosra verjük.
  3. Ha tej felforrt, a tűzhelyet takarékra vesszük, a tojássárgákat lassan, adagonként kézi habverővel a tejbe keverjük (ez még nagyon híg ebben a formában).
  4. Nem forraljuk fel, mert összerántja a tojássárgákat, hanem félretesszük hűlni.
  5. A darát diót (60 g) egy wokban vagy serpenyőben megpirítjuk szárazon.
  6. A zselatint elkeverjük a vízzel, felfőzzük a leírás szerint, majd a langyos tojássárgás tejhez adjuk.
  7. Hagyjuk teljesen kihűlni. A zselatinnak szüksége van legalább egy órára, hogy elkezdjen működni. Minél hidegebb helyre rakjuk, annál gyorsabb a folyamat (ha már kihűlt, a mélyhűtővel rásegíthetünk).Kézi mixerrel felhabosítjuk a vajat, majd a besűrűsödött zselatinos krémhez adjuk. (Ha melegen vagy akár langyosan adjuk hozzá, a vajat összerántja, és szemcséssé válik a krém.)

Eszterházy-torta lapjainak elkészítése:

  1. A 24 cm-es torta alját ötször körbe rajzoljuk a sütőpapíron úgy, hogy a vonal jól látszódjon. Így lesz 5 db téglalap alakú papírunk, amely széleitől a körök 2-3 cm-re helyezkednek el.
  2. A tojásfehérjéket egy nagy tálban a csipet sóval felverjük, hozzáadjuk a cukrot, majd az egészet kemény habbá verjük.
  3. A nyílgyökérliszttel elkevert darált diót óvatosan beleforgatjuk.
  4. A papírokat egyesével, a rajzolt felükkel lefelé fordítva tepsire, ill. a konyhapultra helyezzük. A tésztát egyformán szétosztjuk a körökön, egy torta kenőkéssel („palacsintafordító”) egyenletesen szétsimítjuk a körvonalakig. A szélük is legyen olyan vastag, mint az egész lap (húzzuk vissza a szélüket a késsel, ha elvékonyodtak), különben elszakadhatnak a papír lehúzásakor.
  5. A lapokat egyenként, a sütő felülről számított második szintjén 190 fokon 10-12 perc alatt megsütjük (míg kissé megbarnul a teteje).
  6. A kisült lapot lefelé fordítjuk, kicsit hagyjuk hűlni, a szélén körbe kissé meglazítjuk a papírt, majd a papírt kétoldalt feszesen tartva óvatosan lehúzzuk a tésztáról.

Az Eszterházy-torta összeállítása:

  1. A krémből 2 kanálnyit félreteszünk.
  2. Egy lapot a tortakarikába helyezünk és megkenjük a krém 1/4 részével. Ezt megismételjük a maradék 4 lappal is.
  3. Az ötödik lap tetejét szabadon hagyjuk.
  4. Az egész tortát betesszük a hűtőbe, hagyjuk hogy a torta összeálljon. Ha elég szilárd volt a krém, ez nem feltétlenül szükséges, de talán jobb, ha egy éjszakát hűtőben pihentetjük.

Az Eszterházy-torta díszítése:

  1. A torta oldalát kisimítjuk a félretett krémmel, majd megszórjuk a darált dióval.
  2. Az étcsokoládét és a fehér csokit az étolajjal egy-egy edényben gőz fölött felolvasztjuk (nagyjából egyszerre legyenek készen).
  3. Az étcsokoládét a torta tetejére öntjük, a tortakenővel szépen elsimítjuk.
  4. A fehér csokit egy zacskóba töltjük, kis lyukat vágunk a sarkán, majd lassan, a torta közepétől kifelé haladva spirált rajzolunk a tortára.
  5. Fogpiszkálóval sugárirányba kifelé haladva csíkokat húzunk: először negyedeljük, majd a negyedeket is felezzük.
  6. Ezután minden cikket felezünk még egyszer, de most kintről a torta közepe felé haladva.
  7. (Fordítva is haladhatunk: először a csokimáz, utána a torta oldala. Kinek hogy kényelmes.)