A cukor tényleg egészségtelen? Sok mendemonda kering a fehér cukorról (más néven: répacukor, finomított cukor vagy kristálycukor), de melyiknek hihetsz?

A finomított cukor sajnos tényleg káros a szervezetünkre és fogyasztása ellen számos érvet fel lehet sorakoztatni.

Fehér cukor 1#: Milyen tüneteket okozhat a fehér cukor?

 A fehér cukor káros hatásai közül én személy szerint a következőket tapasztaltam:

  • bőrproblémák,
  • fáradékonyság,
  • hangulatingadozás
  • megmagyarázhatatlan ingerültség, feszültség
  • koncentrációs problémák
  • cukorfüggőség.

Mihelyt a cukor fogyasztását elhagytam, ezek a problémák megszűntek. Azóta az ízérzékelésem is átalakult és a természetesen édes ételeket szeretem. Sajnos, ha valami úton-módon mégis cukor kerül az ételembe (szinte mindenben van), akkor ezt azonnal meg is tapasztalom a bőrömön és az emésztésemen is…

Még rosszabb a helyzet, ha emellett még finomliszt és más nem természetes hozzávaló is kerül az ételbe, ill. ha az adott étel alig tartalmaz tápanyagot. 

A fenti tünetekre persze van magyarázat, ha neked is vannak hasonló problémáid és szeretnéd ezeket megoldani, igen hasznos lehet számodra a következő írás.

Fehér cukor 2#: Mi a gond a finomított cukorral?

A legnagyobb gond a finomított cukorral, hogy finomítással állítják elő, amely során egy nem természetes, denaturált termék keletkezik: A finomított cukor nem tartalmaz tápanyagokat és hihetetlenül tömény (cukorrépa cukortartalma 18 %, a cukoré 95%). A csomagoláson olvasható, hogy megfelelő tárolás mellett korlátlan ideig megőrzi a minőségét (húha!!!). Erről a műanyag jut az eszembe, ami ugye elég ellenálló, míg például a természetes fa előbb-utóbb elkorhad. Vagyis műanyagot eszünk? Tulajdonképpen igen… A természetes anyagok egyik velejárója, hogy rövidebb ideig tarthatóak el. Amit talán sokan nem is gondolnánk, hogy az arra érzékenyeknél a cukor is képes függőséget okozni. Először csak 1 szeletet veszünk a sütiből vagy a csokiból, majd még egyet, és még egyet… És ez nem az édességeken múlik, hanem azon, hogy mi van bennünk. Rendszeresen fogyasztom is a blogban található finomított cukor és finomliszt mentes desszerteket, de ezeknél ezt nem tapasztaltam még egyszer sem.

 

A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van. A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla.

Dr. Shelton

Fehér cukor 3#: Mi a gond azzal, hogy a finomított cukor nem tartalmaz tápanyagokat?

 
A táplálékaink normál esetben – ha természetesek – tartalmazzák azokat a vitaminokat és nyomelmeket is, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megemésszük őket. Mivel finomított cukorból (és finomlisztből, stb.) ezek hiányoznak, a szervezetünk ezeket saját magától kénytelen elvonni. Többek között a kalciumot a csontjainkból, ami szerepet játszik a csontritkulás kialakulásában.

Fehér cukor 4#: Miért baj, hogy a finomított cukor tömény?

Ez akár lehetne jó is, hisz akkor egyszerűen kevesebbet kellene belőle használni, és még jól is járnánk. Persze nem ennyire egyszerű a helyzet. A szervezetünk nincs felkészülve erre a természetellenes formára (tulajdonképpen a mosógép se szereti az öblítőkoncentrátumot, ecettel viszont jól működik), nem tudja maradéktalanul megemészteni, így a maradék cukor egyszerűen megerjed. Talán mindenki tapasztalta már, hogy cukros étel fogyasztása, főleg ha mondjuk ebéd után valamilyen desszert fogyasztását követően, puffadást okozhat.

Fehér cukor 5#: Szüksége van a szervezetünknek a finomított cukorra?

Nincs, a finomított cukor a dietetikusok szerint sem sorolható a táplálékaink közé. Az ajánlások szerint a teljes energiabevitelnek maximum a 10 százaléka származhatna finomított cukorból. Ez egyébként nem kevés, persze egyedi, hogy ki mennyire érzékeny a cukor fogyasztására.

Bár a szénhidrát az egyik fő táplálékunk, a finomított cukor egy egyszerű, üres szénhidrát (nulla kalóriás), amire egyáltalán nincs szükségünk. Ha már édesíteni szeretnénk, érdemes természetes forrásokat választanunk, mint például a méz, a gyümölcsök, a nádcukor, a nyírfacukor, a stevia. A szénhidrátok közül inkább az összetett szénhidrátok fogyasztása javasolt, idetartoznak például a teljes kiőrlésű lisztek vagy a barna rizs és alternatív gabonafélék (köles, bulgur, stb.).

Fehér cukor 6#: Milyen káros hatásai vannak a finomított cukornak?

Fontos megjegyezni, hogy finomított cukor valamennyi káros hatása arra vezethető vissza, hogy egy mesterséges, tápanyagot nem tartalmazó dologról beszélünk. A számos negatív következményből a következőket szeretném kiemelni:

1. Vitamin- és nyomelemhiányt okoz

A finomított cukor B1 vitamint von el a szervezetből. Ennek következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és légzési nehézség, de ide sorolhatóak a koncentrációs problémák is. A fehér cukor savasító hatása miatt kalciumhiányt idéz elő. A kalciumhiány csontritkulást, fogromlást és angolkórt okozhat.<

A gyerekek többek között azért is édesszájúak, mert a sok hús és sós étel miatt a szervezet kiegyensúlyozásra törekszik. Azonban ez tipikusan az az eset, amikor az egyik lyukat úgy tömöm be, hogy közben három másik keletkezik helyette. Ezért is különösen fontos, hogy már kisgyermekkortól kezdve a természetes ízek kerüljenek előtérbe.

2. Fáradékonyság

 
A cukorfogyasztás hatására felszaporodik a piroszőlősav a vérben, ami fáradékonysághoz vezet. Gyakori rosszulléteket eredményez, mely szorongó érzésekkel járhat együtt. Az izomgörcsök és az izgatottság is visszavezethető a megnövekedett mennyiségű piroszőlősavra. Ezt a saját bőrömön is tapasztaltam, igen kellemetlen érzés, és jelentős szerepet játszott abban, hogy a cukor fogyasztásával felhagyjak.
 
A cukor hirtelen emeli a vércukorszintet, amely rövid időn belül újra leesik. Az ingadozó vércukorszint kihat a teljesítményünkre is. A stabil teljesítmény érdekében a vércukorszint stabilizálása lenne a cél, amelyet elsősorban a természetes  szénhidrátok  tudnak biztosítani.  A fehér cukor csökkenti a várható életkort. Ha egy ember amúgy száz évig élne, a cukros étrend hatására csupán hetven évig fog. A fehér cukor károsíthatja a magzatot, nő a visszamaradottság veszélye!

 

3. Elhízás

 

A finomított cukor fogyasztása nagymértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Ez részben a magas inzulinszinttel magyarázható zsírraktározás miatt következik be. A túlsúly kialakulásában szintén szerepet játszik, hogy a szervezet éhes marad, hisz nem kapta meg a szükséges tápanyagokat, sőt, azokból még hiány is keletkezhet. Ezt úgy érzékeljük, hogy hamar megéhezünk és/vagy még többet akarunk enni.

4. Bőrbetegségek

A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik.

5. Szív- és érrendszeri megbetegedések


Nem csak a magas vérzsírszint és a mész rovására írható a szívinfarktus, a cukorfogyasztás is nagyban elősegíti. A jelenség magyarázata: a cukor megköti a koleszterint, visszatartja a vérben. Magas vércukorszint esetén a vérlemezkék könnyebben összecsapzódnak. Ez nagymértékben fokozza a trombusképződés kockázatát.

6. A cukorbetegség

A finomított cukor fogyasztása megterheli a hasnyálmirigyet, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek. A szervezet számtalan tartalékkal rendelkezik, az egyik ebből az inzulintermelés képessége. A hasnyálmirigyünk körülbelül ötszáz évre van kalibrálva. Az emberek a túlzott cukorfogyasztás segítségével képesek negyven-ötven év alatt elhasználni!
 

7. Köszvény és csontritkulás

A cukorfogyasztás növeli a vér húgysavtartalmát, mivel megköti azt a vérben. A megnövekedett mennyiségű húgysav egyrészről savasít, ezzel közömbösítésre készteti a szervezetet. A csontokból kalcium áramlik a vérbe, megszüntetni a savasságot. Másrészről a magas húgysavszint elősegíti a köszvény kialakulását.

 

Fehér cukor – Összegzés

 

A civilizációs étrend irdatlan mennyiségű cukrot tartalmaz. A cukorfogyasztás egy évszázad alatt a kétszázszorosára nőtt. Nagyon sok olyan élelmiszer tartalmaz cukrot, amelyről nem is hinnénk. Érdemes elolvasni az élelmiszerek címkéjét.