A cukor tényleg egészségtelen? Sok mendemonda kering a fehér cukorról (más néven: répacukor, finomított cukor vagy kristálycukor), de melyiknek hihetsz?
A finomított cukor sajnos tényleg káros a szervezetünkre és fogyasztása ellen számos érvet fel lehet sorakoztatni.
Fehér cukor 1#: Milyen tüneteket okozhat a fehér cukor?
A fehér cukor káros hatásai közül én személy szerint a következőket tapasztaltam:
- bőrproblémák,
- fáradékonyság,
- hangulatingadozás
- megmagyarázhatatlan ingerültség, feszültség
- koncentrációs problémák
- cukorfüggőség.
Mihelyt a cukor fogyasztását elhagytam, ezek a problémák megszűntek. Azóta az ízérzékelésem is átalakult és a természetesen édes ételeket szeretem. Sajnos, ha valami úton-módon mégis cukor kerül az ételembe (szinte mindenben van), akkor ezt azonnal meg is tapasztalom a bőrömön és az emésztésemen is…
Még rosszabb a helyzet, ha emellett még finomliszt és más nem természetes hozzávaló is kerül az ételbe, ill. ha az adott étel alig tartalmaz tápanyagot.
A fenti tünetekre persze van magyarázat, ha neked is vannak hasonló problémáid és szeretnéd ezeket megoldani, igen hasznos lehet számodra a következő írás.
Fehér cukor 2#: Mi a gond a finomított cukorral?
A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van. A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla.
Dr. Shelton
Fehér cukor 3#: Mi a gond azzal, hogy a finomított cukor nem tartalmaz tápanyagokat?
A táplálékaink normál esetben – ha természetesek – tartalmazzák azokat a vitaminokat és nyomelmeket is, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megemésszük őket. Mivel finomított cukorból (és finomlisztből, stb.) ezek hiányoznak, a szervezetünk ezeket saját magától kénytelen elvonni. Többek között a kalciumot a csontjainkból, ami szerepet játszik a csontritkulás kialakulásában.
Fehér cukor 4#: Miért baj, hogy a finomított cukor tömény?
Ez akár lehetne jó is, hisz akkor egyszerűen kevesebbet kellene belőle használni, és még jól is járnánk. Persze nem ennyire egyszerű a helyzet. A szervezetünk nincs felkészülve erre a természetellenes formára (tulajdonképpen a mosógép se szereti az öblítőkoncentrátumot, ecettel viszont jól működik), nem tudja maradéktalanul megemészteni, így a maradék cukor egyszerűen megerjed. Talán mindenki tapasztalta már, hogy cukros étel fogyasztása, főleg ha mondjuk ebéd után valamilyen desszert fogyasztását követően, puffadást okozhat.
Fehér cukor 5#: Szüksége van a szervezetünknek a finomított cukorra?
Nincs, a finomított cukor a dietetikusok szerint sem sorolható a táplálékaink közé. Az ajánlások szerint a teljes energiabevitelnek maximum a 10 százaléka származhatna finomított cukorból. Ez egyébként nem kevés, persze egyedi, hogy ki mennyire érzékeny a cukor fogyasztására.
Bár a szénhidrát az egyik fő táplálékunk, a finomított cukor egy egyszerű, üres szénhidrát (nulla kalóriás), amire egyáltalán nincs szükségünk. Ha már édesíteni szeretnénk, érdemes természetes forrásokat választanunk, mint például a méz, a gyümölcsök, a nádcukor, a nyírfacukor, a stevia. A szénhidrátok közül inkább az összetett szénhidrátok fogyasztása javasolt, idetartoznak például a teljes kiőrlésű lisztek vagy a barna rizs és alternatív gabonafélék (köles, bulgur, stb.).
Fehér cukor 6#: Milyen káros hatásai vannak a finomított cukornak?
Fontos megjegyezni, hogy finomított cukor valamennyi káros hatása arra vezethető vissza, hogy egy mesterséges, tápanyagot nem tartalmazó dologról beszélünk. A számos negatív következményből a következőket szeretném kiemelni:
1. Vitamin- és nyomelemhiányt okoz
A finomított cukor B1 vitamint von el a szervezetből. Ennek következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és légzési nehézség, de ide sorolhatóak a koncentrációs problémák is. A fehér cukor savasító hatása miatt kalciumhiányt idéz elő. A kalciumhiány csontritkulást, fogromlást és angolkórt okozhat.<
2. Fáradékonyság
3. Elhízás
A finomított cukor fogyasztása nagymértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Ez részben a magas inzulinszinttel magyarázható zsírraktározás miatt következik be. A túlsúly kialakulásában szintén szerepet játszik, hogy a szervezet éhes marad, hisz nem kapta meg a szükséges tápanyagokat, sőt, azokból még hiány is keletkezhet. Ezt úgy érzékeljük, hogy hamar megéhezünk és/vagy még többet akarunk enni.
4. Bőrbetegségek
A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik.
5. Szív- és érrendszeri megbetegedések
Nem csak a magas vérzsírszint és a mész rovására írható a szívinfarktus, a cukorfogyasztás is nagyban elősegíti. A jelenség magyarázata: a cukor megköti a koleszterint, visszatartja a vérben. Magas vércukorszint esetén a vérlemezkék könnyebben összecsapzódnak. Ez nagymértékben fokozza a trombusképződés kockázatát.
6. A cukorbetegség
7. Köszvény és csontritkulás
Fehér cukor – Összegzés
Napfényes Élet Alapítvány
Táplálkozási ajánlások. Adatok a tápanyagtáplázatból (Dr. Rodler I.) (letölthető)
Táplálkozási ajánlások a magyarországi felnőttlakosság részére (Dr. Rodler I.) (letölthető)