A stabark csak növényi összetevőkből áll, sem adalékanyagokat, sem tartósítószert tartalmaz. A gyakran használt dzsemfixek szintén növényi eredetűek, zselésítőanyagként pektint adnak hozzájuk, viszont tartalmaznak tartósítószert (szorbinsav), valamint dextrózt (szőlőcukor) és fruktózt is. A stabark további előnye, hogy a működése nem függ a hozzáadott cukortól, így akár cukormentesen is elkészíthetjük a dzsemjeinket. Ezzel szemben a dzsemfixeknél azt tapasztaltam, hogy az előírt cukor nélkül nem zselésítenek megfelelően. Az alábbi adatok a termékek csomagolásáról származnak.
Mi az a zselatin?
A zselatin állati eredetű zselésítő, csontlisztből és szalonnabőrkéből nyerik.
Stabark összetétele
- kukoricakeményítő
- sűrítő anyag: guar gumi, xantán-gumi és szentjánoskenyér liszt
Kiszerelés:
25 g és 50 g (kb. 5 és 10 kg gyümölcshöz)
Stabark felhasználása
- Felhasználható dzsem, gyümölcstorta, zöldség- és gyümölcskocsonya készítéséhez.
- A gyümölcs + cukor együttes tömegének 0,5%-t kell a Stabarkból használni: azaz pl. 4,5 kg gyümölcs és 500 g édesítőszer + 25 g Stabark.
- Jó hír, hogy cukor nem feltétele a zselésítő működésének, így cukor nélkül is használhatjuk, bár tapasztalat szerint 10 dkg nyírfacukorral még optimálisabban működik.
- A zselésítés legalább 75 fokon, 2-3 perc után jön létre.
- Ha nem túl híg a dzsem alapanyaga, pl. csak kicsit turmixoljuk vagy kézzel nyomkodjuk szét a gyümölcsöt, elegendő 25 g stabark 5 kg gyümölcs befőzéséhez, egyébként lehet, hogy több szükséges belőle.