Ebben a cikkben a vegetarianizmusról olvashatsz érdekes és hasznos tudnivalókat. Egyre többet hallani, hogy vegetáriánus étrend, vegetáriánus életmód, vegetáriánus ez meg az. De mi az a vegetarianizmus és kik azok a vegetáriánusok (vegák)?

Mi az a vegetarianizmus?

A vegetarianizmus egy olyan irányzat, amelyben az emberek kerülik a hús, a hal és a baromfi fogyasztását. A vegetarianizmus alapja a növényi alapú ételek, például zöldségek, gyümölcsök, gabonák, hüvelyesek, diófélék és magvak fogyasztása. A vegetáriánus életmódot folytató emberek a vegetáriánusok, vagy köznapi rövid elnevezésükkel a vegák.

Mit jelent a vegetáriánus szó?

A vegetáriánus szó a latin „vegetus” szóból származik, amelynek jelentése „élénk, élettel teli, egészséges”. A kifejezés eredeti jelentése utalt az egészséges, természetes életmódra, amelynek fontos része volt a növényi alapú táplálkozás.

Modern értelemben a vegetáriánus olyan személyt jelent, aki az étrendjéből kizárja a húst (beleértve a baromfit és általában a baromfit is), és elsősorban növényi alapú ételeket fogyaszt. A szó tehát az étrendre, életmódra és a velejáró etikai vagy egészségügyi megfontolásokra utal.

A vegetarianizmus rövid története

A vegetáriánus étrend gyökerei messzire nyúlnak vissza az emberiség történelmében. Számos ősi kultúra és filozófia áll ki a húsmentes táplálkozás mellett, gyakran vallási vagy etikai okokból.

  1. Ősi idők: Az indiai kultúra és vallás, különösen a hinduizmus, a dzsainizmus és a buddhizmus, már évezredekkel ezelőtt hangsúlyozta az állatok életének tiszteletét, és előmozdította a vegetáriánus étrendet. Az „ahimszá” (erőszakmentesség) elve sokak számára alapvető motiváció volt.
  2. Görög filozófia: Az ókori görög gondolkodók, mint Püthagorasz, szintén a vegetáriánus életmód hívei voltak. Püthagorasz követői erkölcsi okokból és az élet tisztelete miatt kerülték a húst.
  3. Középkor: Az európai középkorban bizonyos vallási rendek, mint a ciszterciek és a karthauziak, gyakorolták a vegetáriánus étrendet, lélekemelő és puritán életmódként.
  4. Modern kor: A 19. században a vegetáriánus mozgalmak új lendültet kaptak, különösen Angliában és az Egyesült Államokban. Az első vegetáriánus társaságot 1847-ben alapították Angliában. Az újkori vegetarianizmus már nemcsak vallási, hanem egészségügyi és környezetvédelmi szempontok alapján is hirdette a húsmentes táplálkozást.

Kik azok a vegák?

A vega a vegetáriánus rövid köznapi megnevezése a vegetáriánusoknak. Tehát a vegák olyan személyek, akik vegetáriánus életmódot folytatnak.

A vegetáriánus táplálkozás típusai

A vegetáriánus táplálkozásnak, a vegetáriánus étrendnek többféle típusa létezik, amelyek eltérnek abban, hogy milyen állati eredetű termékeket engedélyeznek:

  1. Lakto vegetáriánus
    A húst, halat és tojást mellőzik, de a tejtermékeket (pl. sajt, joghurt) fogyasztják.
  2. Ovo vegetáriánus
    Nem fogyasztanak húst, halat és tejtermékeket, viszont a tojást beillesztik az étrendjükbe.
  3. Lakto-ovo vegetáriánus
    Kerülik a hús és hal fogyasztását, de tejtermékeket és tojást esznek.
  4. Vegán
    Ez a vegetáriánus táplálkozás legszigorúbb formája, amely nemcsak a húsról, hanem minden állati eredetű termékről lemond (pl. tejtermékek, tojás, méz). Gyakran a vegán étrendet értik alatta.
  5. Szigorúan vegetáriánus
    Gyakran a vegán étrend szinonimája, amely néha kizárólag az ételekre vonatkozik, míg a vegán életmód magában foglalja az állati termékek (pl. bőr, gyapjú) elkerülését más területeken is.
  6. Félig vegetáriánus vagy flexitáriánus
    Bár ez nem a szigorúan vett vegetarianizmushoz tartozik, ezek az emberek többségében növényi alapú étrendet követnek, de alkalmanként fogyasztanak húst vagy halat.
  7. Peszkateriánus
    A peszkateriánusok olyan vegetáriánus embereket jelölnek, akik halat és a tenger gyümölcseit fogyasztják, de más húsfélét (csirke, sertés stb.) nem. A peszkateriánus étrendet nem mindenki fogadja el vegetáriánus étrendnek, hiszen a halat is a húsáért fogyasztják.

Miért lesz valaki vegetáriánus?

A vegetarianizmus gyakorlásának okai különbözőek lehetnek:

  1. egészségügyi szempontok
  2. etikai meggyőződés
  3. környezetvédelem
  4. vallási előírások
  5. ízlésbeli preferencia.

Ha szeretnél néhány vegetáriánus receptet kipróbálni, itt találod a vegetáriánus recepteket.

A vegetáriánus étrend előnyeiről itt, a vegetáriánus étrend hátrányairól pedig itt tudhatsz meg sok hasznos dolgot.