Rizs helyett bulgur? Igen! Miért is ne? Egy kis újítás a konyhában sose árt. Remélem, szeretsz új alapanyagokat és hozzávalókat kipróbálni 🙂
Mi magyarok nagy krumplievők vagyunk. Ha pedig éppen nem krumpli kerül a tányérra, akkor rizs. Egész pontosan fehér rizs, amely a barna rizs hántolt változata. A rizs és a krumpli mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvend a bulgur.
De vajon melyik az egészségesebb: a bulgur vagy a rizs? Mikor érdemes a rizst és mikor a bulgurt választanod?
Íme néhány igazán hasznos tipp, hogy könnyebben tudj dönteni 🙂
Bulgur vagy rizs?
A válasz alapjában véve azon múlik, hogy fehér rizsről vagy barna rizsről van szó.
- Ha fehér rizs és a bulgur között kell választani, akkor egyértelműen a bulgur kerül ki győztesen.
- Ha viszont a bulgur és a barna rizs között gondolkodunk, akkor gyakorlatilag mindegy, mert mindkettő nagyon egészséges.
Ha teheted, fogyaszd őket felváltva, hogy ezzel is minél inkább támogasd a változatos táplálkozásodat.
Bulgur vagy rizs – További hasznos tippek
A bulgur gazdagabb rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a sima fehér rizs vagy például a kuszkusz. Glikémiás indexe 46, míg a rizsé 70-90 körül van. B- és E-vitamin, valamint vas is van benne jócskán, ezért nagyon sok dietetikus javasolja a fogyasztását.
A bulgur és a rizs kalóriatartalma körülbelül ugyanannyi, így ez alapján sem tudunk az egyik vagy a másik javára dönteni.
Az egyetlen dolog, ami a bulgur mellett szól a barna rizzsel szemben, hogy a bulgur lényegesen gyorsabban elkészül, mint a barna rizs. A bulgur elkészítése 10 perc, plusz további 10 percig állni kell hagyni, addig a barna rizs főzési ideje 40 perc. Vagyis ha bulgurt főzöl, akkor feleannyi idő alatt megvagy az étellel. Tehát ha sietsz, válaszd a bulgurt!
Bulgur vagy rizs? – Összefoglalva
Bulgur helyett rizs
Ha fehér rizsről van szó, válaszd a bulgurt! Sokkal egészségesebb!
Rizs helyett bulgur
Ha kevés időd van, akkor jobban jársz, ha barna rizs helyett bulgurt készítesz. Sokkal gyorsabban elkészül!
Bulgur vagy rizs? – Amikor mindegy
- Ha barna rizsről van szó, akkora a barna rizs legalább olyan egészségesnek számít, mint a bulgur.
- Ha nagyon éhes vagy és nincs választási lehetőséged, akkor olykor-olykor a fehér rizs is megteszi 🙂
z alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzést okoznak.
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/4745/glikemias-index
Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzést okoznak.
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/4745/glikemias-index
Ha kedvet kaptál a bulgurhoz, itt találsz szuper finom bulgur recepteket!
Kedves Szilvi! Most készítettem először bulgurt. Valóban nagyon finom. Fehér rizst már el is felejtettem….
Ugyanúgy készítettem, mint a rizst szoktam. Az elején kevés olajon pirítottam, majd felengedtem forró vízzel. Kérdésem az lenne, hogy szükséges az olaj és a pirítás, vagy csak vízben egyszerűen meg kell főzni?
Valamint hogy más ételekben is teljesen ugyanúgy használható, mint a rizs?
Köszönöm válaszod, Kati
Szia Kati!
Mindenkét módon készítheted. Mint a rizst és simán főzve is. Én ugyanúgy használom, mint a rizst 🙂
Nagyon szeretem, mert nagyon könnyű elkészíteni és nagyon laktató is 🙂
Itt találsz még több bulgur receptet Válogass kedvedre 🙂
Nagyon szépen köszönöm!
Szívesen 🙂
Szia Szilvi! Ma főztem először magunknak bulgurt, világosat, úgy készítettem, ahogy a tasakon le van írva: dupla mennyiségű vízbe főzd 20 percig… De szerintem úgy is lehet, ahogy a gyorsrizs, vagy tésztát, forró vízbe kifőzni. Páromnak mondtam hogy ez a köret nem barna rizs, kóstolt meg, és neki is és nekem is jobban ízlik a fehér rizsnél. Az oldalad úgy találtam meg, hogy rákerestem a netten a bulgurra. Egyszerű az elkészítése. Ma borsos tokányhoz készítettem.. Örülök, hogy rátaláltam az oldaladra, és megnézhetem az „Ízvilágot” amit itt létre hoztál.
Üdv: Zsóka
Szia Zsóka!
Köszi a visszajelzést, jó főzögetést 🙂
Fogyaszthatják liszt allergiások is?
A bulgur búzatöret. A búza gluténtartalmú gabona, így ha nem fogyaszthatsz glutént, akkor sajnos bulgurt sem fogyaszthatsz.
Ma az iskolai menzán bulgur volt a köret.A gyerekek először csak nézegették majd amikor mondtam nekik,hogy pont olyan mint a tarhonya sőt finomabb elkezdték vinni.Ami nagyon fontos,hogy meg is ették.Magam részéről már párszor használtam és ízlett is aztán feledésbe merült de most újra ezt fogom készíteni és kösz a sok jó ötletet és receptet.
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm, hogy megírtad ezt a kis történetet. Nagyon szuper, hogy a menzán is megjelent a bulgur.
Nagyon szívesen 🙂
Kedves Szilvi!Hétvégén köretnek bulgurból rizibizi készült,nagyon finom lett.Üdv Zsákainé Zsuzsa
Szia Zsuzsa!
Nagyon örülök 🙂 És köszönöm a visszajelzést!
De jó, eddig nem is hallotam a bulgurról, de ki szeretném próbálni. Bármelyik boltban beszerezhető? Szandi
Szia Szandi!
Bioboltokban megtalálod 🙂 Érdemes kipróbálni, finom is.
Szilvi
Megértem a hatvan évet és most hallottam róla először miközben a társammal kanalaztuk be.Csak annyit róla,hogy finom volt.Ki fogom próbálni.
Bátor vagy, így tovább 🙂 Soha sem késő újítani és változtatni 🙂
Töltött káposztát lehet kèszíteni belőle?
Igen, a bulgur a töltött káposztához is jó.
Ma én is bulgurt készitettem zöldségesen csirkepaprikás mellé köretnek , mondhatom kiváló volt . a férjem cukorbeteg, és a nokedlinál is sokkal jobb
Szuper 🙂
nagyon tetszett,szeretnék felíratkozni hozzád.77éves fogyni vágyó dédi vagyok.
Megnéztem a szénhidrát tartalmát 100g és 14,1g ír, tehát abszolut nem magas! Akkor most ki ír vagy mond igazat? Ez nagyon fdontos egy cukorbeteg számára!
Teljes leírás:
100gramm bulgur:
– 338 kJ/80 kcal!
-zsír. 1,5 g
– telített zsír 0,4 g
– szénhidrát:14,1 g
ebből cukor:0,1 g
– fehérje/protein:3,1g
-só:0,1 g
Tisztelettel: Éva
Kedves Éva! Azon a csomagoláson valamit nagyon elírtak, szép lenne, ha igaz lenne. A bulgur szénhidráttartalma 76 körül van (gyártótól függ, hogy mit írnak rá a zacskóra, de a 75,84 és a 76,46 között én nem teszek különbséget, mindig 76-al számolok). Egy ebédnél a körethez kimérek 35g bulgurt, ez elég egy sülthús+saláta mellé, ha leves is van. Persze ez csak az én adagom, magamnak mindig külön főzök egy-egy adag köretet, mivel a sülthúshoz a család jobban megeszi a krumplit, a pörkölthöz a tésztát, stb. De ők a rizst sem szerették jobban. Ha olyat készítek, pl. töltöttpaprikát, akkor észre se veszik, hogy nem rizs van benne. Önálló köretként én egyébként úgy készítem, hogy a bulgurt a kétszeres mennyiségű vízzel együtt teszem fel főni, ha felfőtt, még egy pár percig főzöm, majd lefedve hagyom állni. Nem szoktam mérni az időt, a főzés elején ezt megcsinálom, és addig áll, míg el nem készülök. Ha marad rajta felesleges víz, azt elpárologtatom, ezután fűszerezem, rizi-bizit csinálok belőle, vagy petrezselymesen, kukoricásan… bárhogy készítem. Nagyon sokoldalú. Létezik egyébként tasakos verzió is, mint a gyorsrizs. Azt tényleg nem kell főzni, csak forrásban lévő vízbe helyezni, majd elzárni, lefedni, és 25 perc múlva kész is. Ezt csak azért nem szeretem, mivel általában egy adagot készítek, nekem egy zacskóval pedig elég lenne egy hétre! Egyszómintszáz: én a bulgurt csak dicsérni tudom! Üdv, egy cukorbeteg kismama.
Szia Éva!
Minden gabona szénhidráttartalma kb. 75-80 g/100 gramm gabona. Így amit írsz, az túl kevés (azaz helytelen). A cikkben megadott 76 gramm a helyes.
Szia Szilvi! Ma bulgurt főzök és mosása közben rentgeteg apró szemcsével találkoztam.Eddig is főztem bulgurt,nem láttam még ilyesmit benne,bár nem látok túl jól.Kosz vagy a hántolás eredménye,baj e.Legalább 10x átmostam és még mindig van benne.Köszönöm
Előfordulhat, hogy a bulgur nem tiszta, így az átmosás jó ötlet egyébként is (mint a kölesnél is). Mivel nem látom, így nem tudom, hogy mi lehet benne pontosan. Nekem eddig ilyen problémám nem volt.